Gingivitas ir periodontitas: kas tai?

Gingivitas yra dantenų uždegimas, kurį sukelia bakterijos, esančios minkštame apnaše ir dantų akmenyse. Šios būklės metu dantenos dažniausiai parausta, patinsta, gali kraujuoti, o kartais pasireiškia skausmas. Gingivitas laikomas ankstyvąja periodonto ligų forma, tačiau ją galima efektyviai gydyti ir kontroliuoti. Jei liga nėra gydoma, ji gali sukelti lėtinį gingivitą, kuris vėliau pereiti į rimtesnę ligą – periodontitą.

Periodontitas, anksčiau žinomas kaip parodontozė, yra infekcinė liga, kuri pažeidžia ne tik dantenas, bet ir žandikaulių alveolinį kaulą. Dantenos atšoka nuo dantų, sukurdamos „kišenes“, kuriose kaupiasi apnašos ir akmenys, o tai leidžia infekcijai plisti. Bakterijų sukeliami toksinai ir organizmo imuninė reakcija pradeda ardyti aplink dantis esantį kaulą ir jungiamąjį audinį.

Sveikas dantis/ Gingvitas / Periodontitas

Kokie simptomai rodo dantenų uždegimą?

  • Dantenų paraudimas ir patinimas;
  • Kraujavimas iš dantenų;
  • Dantų ilginimasis dėl dantenų nusmukimo;
  • Dantų poslinkis;
  • Padidėjęs dantų jautrumas valgant karštą ar šaltą maistą;
  • Nemalonus kvapas iš burnos.

Rizikos veiksniai, skatinantys periodontito atsiradimą, yra šie:

  • Rūkymas – vienas iš pagrindinių veiksnių, susijusių su periodontito vystymusi ir sunkumu gydant rūkančius pacientus.
  • Hormoniniai pokyčiai moterų organizme – šie pokyčiai gali padaryti dantenas labiau linkusias į gingivito atsiradimą.
  • Diabetas – sergantys diabetu pacientai yra labiau linkę į infekcijas, įskaitant periodontitą.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – tokios ligos kaip AIDS ir vėžys neigiamai veikia dantenų sveikatą.
  • Medikamentai – tam tikri vaistai (pavyzdžiui, antikonvulsiniai ar antihipertenziniai) gali sukelti dantenų pokyčius.
  • Genetika – paveldimumas taip pat gali turėti įtakos periodontito vystymuisi.

Pagrindinis gydymo tikslas – sudaryti pacientui gydymą planą atsižvelgiant į individualią situaciją ir pažalinti infekciją.

Periodontito gydymo procesas apima kelis svarbius etapus:

  1. Pirmasis etapas – konservatyvus gydymas. Šios procedūros metu atliekamas dantų kišenių valymas: pašalinami dantų akmenys, šaknys – nulyginamos ir nupoliruojamos. Norint pasiekti geriausių rezultatų, gali prireikti kelių vizitų pas odontologą. Po šio gydymo gali pasireikšti dantų jautrumas, tačiau tai yra normalu ir paprastai tai praeina per kelias savaites.
  2. Antrasis etapas – chirurginis gydymas. Paprastai šis gydymas atliekamas praėjus 1-3 mėnesiams po pirmojo etapo. Šiame etape atliekama lopo operacija, skirta gilioms dantenų kišenėms. Taikant bendrinę nejautrą, dantenos atkeliamas, kad būtų galima pasiekti gilesnius akmenis, kurių nepavyksta išvalyti konservatyvaus gydymo metu. Jeigu yra indikacijų -gali būti regeneruojamas prarastas alveolinis kaulas.
  3. Trečiasis etapas – palaikomasis gydymas, kuris yra itin svarbus siekiant išvengti ligos pasikartojimo ateityje. Jei liga atsinaujina, ji paprastai vystosi greitai ir tampa sunkiau gydoma. Siekiant tam užkirsti kelią, būtina reguliariai atlikti profesionalias burnos higienos procedūras.

Jei gydymas nepradedamas laiku, uždegimas gali prasiskverbti gilyn į periodontą ir kaulą, o ilgainiui – sukelti kaulo praradimą.

SVARBU!
Po atlikto gydymo itin svarbu užtikrinti kokybišką asmeninę burnos higieną namuose, reguliariai lankytis profesionaliai burnos higienai, laikytis gydytojo duotų rekomendacijų.

Dantenų recesija

Tęsiant apie dantenų ligas, verta atkreipti dėmesį į dar vieną svarbų negalavimą – dantenų recesiją. Ši būklė pasireiškia dantenų atsitraukimu link danties šaknies viršūnės. Dėl to gali padidėti dantų jautrumas, o estetinė išvaizda gali tapti nepatraukli: dantys atrodo ilgesni, šypsena – praradusi harmoniją.

Tačiau dantenų recesija sukelia ne tik šias problemas. Jei nėra tinkamai gydoma, ji gali prisidėti prie periodonto audinių naikinimo, sukelti dantų šaknų kariesą, didinti dantų paslankumą ar net praradimą.

Dantenų recesijos požymiai:

  • Dantys vizualiai atrodo pailgėję;
  • Atsitraukusios dantenos nuo dantų;
  • Matomas danties šaknies paviršius;
  • Dantys gali klibėti ar tapti paslankesni;
  • Padidėjęs dantenų jautrumas, atsiradęs kraujavimas;
  • Dantų reagavimas į karštį, šaltį ar kitus dirgiklius.

Koks yra dantenų recesijų gydymo procesas?

Priklausomai nuo paciento būklės, gydymas gali būti taikomas tiek konservatyvus, tiek chirurginis.

Konservatyvus gydymas: jei dantenų recesija nėra itin pažengusi, galima taikyti mažiau invazinius sprendimus, pavyzdžiui, profesionalią burnos higieną. Šio proceso metu su ultragarso aparatu ir kitais įrankiais pašalinamos bakterinės apnašos po dantenomis, o dantų šaknys – poliruojamos. Taikant tokią pagalbą, dantenos gali sugrįžti į natūralią, sveiką būklę, priglusti prie dantų.

Chirurginis gydymas: jei dantenų recesija pažengusi ir audiniai yra pažeisti, būtina taikyti chirurgines intervencijas. Operacijos metu dantenos pakeliamos, kad būtų pašalinti giliai ir viduje susikaupusę nešvarumai. Vėliau, dantų šaknys, kurios tapo matomos, yra uždengiamos naudojant sveikus dantenų audinius arba specialius dantenų pakaitalus.

Taip pat periodontologai mūsų klinikoje atlieka šias procedūras:

  • Dantų ir dantenų cistų bei navikų šalinimas – chirurginės procedūros, skirtos cistoms, granulomoms ar kitoms ataugoms pašalinti.
  • Burnos gleivinės problemų sprendimas – chirurginis gydymas burnos ertmės minkštųjų audinių patologijoms, pvz., burnos gleivinės vėžiui.
  • Burnos gleivinės biopsija – audinių mėginių paėmimas iš burnos gleivinės, siekiant nustatyti piktybines ligas ar kitus patologinius pokyčius.

Dažniausiai užduodami klausimai (D.U.K.)

Kainos

Gyd. Periodontologo konsultacija
Danties gleivinės lopo operacija ( 1 danties)
Šaknies hemisekcija
Burnos prieangio gilinimo operacija (1 ketvirčio)
Danties vainiko prailginimas be kaulo nuėmimo
Danties vainiko prailginimas su kaulo nuėmimu
Danties recesijos dengima (1 dantis)
Gleivinės lopo paėmimas iš gomurio
Furkacijų tuneliavimas
Periimplantito gydymas
Regeneracinė lopo operacija

Paslaugos specialistai

Registracija internetu Registracija